Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Јане Сандански
Јане изграден револуционер
Сподели на Facebook
Се ова ќе го изгради Јане во целосната политичка димензија особено подоцна кога се бори и пробива меѓу разните државно-политички собитија.

Преговорите и борбите со Турците, врховистите и Бугарите, преговорите и интервјуата со Американците, конзулите и новинарите, само ја докажуваат зрелоста и прекаленоста на Сандански.

Како раководител на Серскиот револуционерен округ, во кој е цела Пиринска Македонија и делови од Егејска, го прави округот гранитен бедем на македонската револуционерна самостојност .

Поимот САНДАНИЗАМ, стана синоним на силна револуционерна струја која им втерува страв на Бугарските, Српските, Грчките и др. пропаганди кон македонскиот народ.

Санданистите се против ИЛУЗИЈАТА за помош од надвор како “спасоносна“, Јане оваа илузија ја уништи во раната младост.

Во “Спомени“, вели дека како младинец влегол во врховистичка чета под команда на бугарски офицери и веднаш увидел оти зад “братската помош“ на Македонија, се крие намерата за нејзино присоединување кон Бугарија.

 За ова Сандански вели  “Тогаш, си дадов клетва во себе да не бидам ничие оружје“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5811 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: