Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Јане Сандански
Воен судир на Јане со Бугарската пропаганда
Сподели на Facebook
Пиринска Македонија, меѓу Бугарија и внатрешноста на Македонија е крстопатот по кој одеа Врховистичките чети, но и каде се пресретнувани од четите на Сандански.

Тој ја разбива секоја про-Бугарска акција уште при првиот и чекор. Многу врховистички чети паднаа во заседите. На почетокот, избегнува крвави судири и само ги разоружува, знаејќи дека во нив има и Македонци заблудени од Бугарската пропаганда, како што и самиот на млади години влезе во таква чета. Правеше пресврт во нивната свест, не штедејќи се објаснувајќи со силна убедувачка моќ која се огледа во неговите збориви:

“Ние водиме борба против вас Врховистите, зашто сакате да ја подчините Внатрешната организација и да ја направите оружје на бугарскиот двор. Вие го направивте Џумајското востание и со вашите дејствија и придадовте на Организацијата карактер на едно вештачко движење што се инспирира од вас, од официјална Бугарија, а не од внатрешноста, од самиот народ. Со тоа вие сакате да го дискредитирате независниот карактер на Организацијата, да го уништите нејзиниот престиж и ставањето впечаток дека ние сме оружје на бугарската држава и со тоа му пречите на МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. Ете зошто ние се бориме против вас“.

И покрај овие “меки методи“ на Јане, Бугарската монструозна пропаганда не престана, фрла се на “картата“ Македонија, големи средства за оружените акции во кои при намалениот број Македонци, носи се повеќе Бугари.

Бугарија очајно разгорува “бугарска борба“ во Македонија, каква сака светот да види. Но ова значи и крај на фазата бескрвно разоружување и Јане почна на упадите да одговара со сета жестина .

Бугарите ја осетија свирепоста и “вродената жестокост“ (Љ.Милетиќ) на Јане кога е во одбрана на својот македонски народ. Врховизмот и Бугарите крвареа во очај.

Паднаа и најголемите им “корифеи“, Михаил Деев, Иван Гарванов, Борис Сарафов и др. од решителните удари на Сандански. Тие кои смислуваа во Софија, сплетки, заговори, атентати, платија со свои глави.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7008 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 23

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: