Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7576
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Јане Сандански
Сандански, непогрешлив кадровник и деец
Сподели на Facebook
Како и да е Јане и нив како и македонскиот народ  ги пленеше како личност, одушевени од неговиот вроден интелект, ретката самообразованост, осетот за политичкиот реализам.

Сандански како докажан и практичен  кадровник, околу себе привлекува високоинтелигентни соработници.
САНДАНИЗМОТ не можеше да се изгради и без перото, без логиката и идејноста на еден Димо Хаџи Димов еден од стожерите на македонскиот народ. Сандански  беше доизграден оти ја имаше силината на ударот, беше револуционерен организатор од прв ред.

На нередовната конференција во ноември 1907 г. со присуство на  револуционерните дејци од сите краишта на Македонија, Сандански е  категоричен во третманот кон врховистичките пропаганди: “Сите што агитираат било во Македонија, било надвор од неа врз базата ослободување и обединување на Бугарите, треба да бидат непријателски пречекувани од ВМРО и исто така како што се пречекуваат од Организацијата Србските и Грчките агитации и чети, бидејќи македонското прашање е неразрешливо ако се постави како бугарско.

На  конференцијата  Јане најрешително ќе застане против Бугарските пропагандистички и четнички акции изведени од Врховистите, а  го нагласува стремежот  на македонскиот народ за национална самостојност. Тој за ова вели: “Треба да се работи за пробудување на свеста на масите дека се самостоен народ, дека имаат право на слободен живот и дека треба да се борат за извојување на својата слобода, без да се надеваат на туѓа помош, зашто тие што би дошле да ги ослободат, всушност ќе дојдат да ги поробат.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5604 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 16 јули 2018
Моментно посетители: 84

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Св. мччка Теодотија со трите деца
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: