Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7648
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Јане Сандански
Бугарските пропагандисти за Сандански
Сподели на Facebook
Сандански е најнапаѓаниот македонски револуционер од страна на бугарската пропаганда и од тарторот на ова фалсификаторство, Љубомир Милетиќ.
Љубомир Милетиќ
Милетиќ за Јане ќе рече дека го изразувал ”просечниот менталитет и условниот морал на средината во она време“, а другите револуционери ги надраснувал само со својата “безогледност и вродена жестокост“.
И токму  бесчувствителноста и жестината кон се што му е на патот за слободата на македонскиот народ ги плаши туѓите пропаганди.

Дипломатичноста на Јане, политичкиот сенс со Младотурците, печатот, претставниците на државите и др.,само го докажуваат ова. Бугарите жив го оцрнуваа со смислено подло интриганство, а особено мртвиот Јане со смислени бесмислености и исплетени фалсификати кои траат и до денес.

Така Јане и приврзаниците, без прекин се напаѓаа за “секташтво“ и “сепаратизам“ од фантазерите на заслепената Бугарска пропаганда.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6041 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 17 август 2019
Моментно посетители: 68

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: