Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонски револуционери :.

Димитар Влахов во Солунската Гимназија учи од 1893 год до 1897 год. и ја оценува како расадник на македонската интелигенција но и интелигенцијата на Одринско- Тракија

fe

Потеклото на Влахов е од средно имотна трговска фамилија .Татко му Јанаки и чичко му Георги, водат фамилијарен бизнис со колонијален магацин за железо.

fe

Револуционерот не одбира кога и каде ќе се роди. Не одбира ни меѓу кои луѓе ќе живее и го помине својот живот.

fe
Во Виена на 8 мај 1925 година бил убиен Тодор Паница, македонски револуционер од левицата, санданист и федералист и член на МЕФО. Атентатот бил извршен од страна на Менча Карничева, а по налог на раководството на ВМРО.
fe
Во редовите на македонското револуционерно движење од крајот на 19 и почетокот на 20-от век се појавиле редица на дејци, од различни теченија, кој со своето дејствување одиграле забележителна улога и дале свои размислувања за решавање на македонското прашање.
fe
На 16 јули 1921 година бил убиен кочанскиот војвода Симеон Георгиев-Кочански, припадник на ВМРО и близок пријател на Тодор Александров.
fe
По завршувањето на Првата светска војна, македонските атентаторски и терористички дејствија се одвивале на поинаков начин.
fe
Поголеми промени во политичкиот живот на Османската империја, а во тие рамки и во Македонија и врз македонското националноослободително движење се случиле по Младотурската револуција од 1908 година.
fe
Пред загинувањето на Дамјан Груев во истата 1906 година, најпрво се случи предавството и загинувањето на еден од опеаните борци во македонската историја - Ѓорѓи Сугарев374, учител, револуционер и војвода во Битолскиот округ.
fe
Во матните води на историската неосознаеност и предавствата на националното дело, една од најсветлите и најчисти точки во македонското револуционерно движење претставува доследниот чекор што го направил охриѓанецот Христо Узунов.
fe
First
Prev
Страна 3 од 4
Next
Last

вторник, 20 февруари 2018
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: