Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7409
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Марко Божар
Сподели на Facebook
Роден е во Воден. Бил во постајана борба против Турците и зо помош на грчкото ослободително движење.
Меѓу бројните и секогаш успешни борби, најзабележени биле нападите на Месолонги и разбивањето на Али-паша. Подоцна пак, кога султанските војски биле испратени против непокорниот Али-паша, Марко му оди во помош за да им го попречи патот кон Грција - малку по заверата во 1823 год., Марко херојски гине во борба против Турците, а во заштита на Грција.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5151 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 27 април 2017
Моментно посетители: 21

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: