Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Димитар Шилдишев (? – 1903 )
Сподели на Facebook
 Роден во Охрид. Еден од активните членови на револуционерниот ученички кружок во Битолската гимназија.
 Стана секретар во четата на војводата Параскев Цветков и како таков загина во нерамната борба, која што ја водеше четата со многубројна турска војска во с. Могила на 8 мај 1903 година.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5854 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 04 јули 2020
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: