Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7576
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Стојан П. Гушле
Сподели на Facebook
Војводата Стојан Попов Гушле е еден од старите народни дејци за слободата на македонскиот народ.
Во 1883 год. собира одбрани момчиња и како војвода крстосува низ прилепските, воденските и тиквешките планини уништувајќи многу народни душмани. Тоа му дава слава на народен закрилник. Роден е во с. Косинец, Костурско во 1848 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5723 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 16 јули 2018
Моментно посетители: 92

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: