Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Дине Абдураманов (? – 1902 )
Сподели на Facebook
 Дине Абдураманов револуционерен деец, активист и херој на ТМОРО во која пристапил во 1898 год.
 Роден е во с. П`теле, Леринско.Toj е многу популарен и сакан од народот како негов смел заштитник. Се бори во четата на војводата Марко Лерински.

Во август 1902 год. оваа чета е опколена од турски војски во неговото родно село, Дине не сака да се повлече, се забарикадира во една од куќите и цели три дена пружа жесток отпор, нанесувајќи му Турците сериозни загуби. На последниот трет ден, после шест часовна борба откога му привршува муницијата Дине се самоубива и со тоа пркосејќи му на поробувачот. Но со тоа дава и пример за бестрашноста и бесмртноста на македонското дело кое го продолжуваат веднаш нови кадри на местото од паднатите, зашто се хранат и појат од ваквите смели чинови како на Дине.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6172 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: