Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонски револуционери
Манол Розов (? – 1903 год.)
Сподели на Facebook
 Роден во с. Бобишта, Костурско.
 Завршил грчка гимназија сo што бил ценет работник во организацијата, меѓу Македонците патријаршисти кои што биле на страната на револуционерното македонско дело.

Тој дејствувал активно во Костурско заедно со Иван Попов, Иван Иванов и Лазар Поп Tpajков во време на Илинденското востание. При крајот на востанието, на врвот "Сокол" во Ниџе Планина неговата чета била опколена и води крвава борба. Во таа борба Манол Розов го жртвувал својот живот на олтарот од татковината пеејќи ја песната “Убава си моја горо". Загинал херојски со пушка в рака и со песна на усни. Неговите другари со штикови му го ископале гробот и го погребале предавајќи и го на земјата која го роди и за чија љубов загина - Македонија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5958 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 22 јуни 2018
Моментно посетители: 113

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: