Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8159
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонски револуционери :.
 Роден во с. Бобишта, Костурско.
fe
  Крсте Љондев родум е од с.Неокази, Леринско, бил реонски војвода во Леринско и голем приврзеник на Внатрешната организација.
fe
 Роден во Охрид. Еден од активните членови на револуционерниот ученички кружок во Битолската гимназија.
fe
 Дине Абдураманов револуционерен деец, активист и херој на ТМОРО во која пристапил во 1898 год.
fe
 во Битола. Учителствува во 1895/96 год.
fe
 Ѕоле Стојчев е роден во с. Баница, Леринско. Бил долгогодишен лерински војвода.
fe
Пелистерскиот војвода и организатор Александар Кошка по народност-Влав.
fe
Војводата Стојан Попов Гушле е еден од старите народни дејци за слободата на македонскиот народ.
fe
 Херојот на "Мечкин Камен", Питу Гули го остави во народот своето име како беззаветно предан син на делото за ослободувањето па Македонија.
fe
Роден е во Воден. Бил во постајана борба против Турците и зо помош на грчкото ослободително движење.
fe
First
Prev
Страна 1 од 4
Next
Last

недела, 25 септември 2022
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: