Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7328
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: ТМОРО - нејзин развој :.
Виничката афера, недвосмислено и нанела сериозни удари на се уште недоволно изградената мрежа на Организацијата. По настаните во Виница и во соседните места, на османските власти им станало јасно дека постои раширена мрежа на Организацијата.
fe
Наспроти врховистичките и андартските чекори инспирирани од надворешно-политички цели, организираното национално-ослободително движење на македонскиот народ земало подем.
fe
Широкото ослободително движење што ја зафатило Македонија во деведесеттите години на XIX век довело до формирање на тајна револуционерна организација.
fe
 
First
Prev
Страна 2 од 2
Next
Last

понеделник, 20 февруари 2017
Моментно посетители: 118

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: