Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: ТМОРО - нејзин развој :.
Во 1903 година се случи највозвишениот и истовремено најтрагичниот чин во македонската историја, чин со кој судбински беа определени натамошните текови на македонската трагика во првите децении на XX век.
fe
Во намерите да го спречи или одложи предвременото востание низ обиколката во Македонија, во селото Баница, на 4 мај 1903 година, беше убиен корифејот на македонското националноослободително дело - Гоце Делчев319.
fe
Мала група младинци, решаваат да се борат за слободата на својата татковина со тоа што наместо колективниот народен отпор, предност им давале на индивидуалните акции и саможртви.
fe
Крушевската револуционерна организација по нејзиниот успешен подем била сериозно разнишана од една афера во која било откриено оружје на Организацијата.
fe
Кон крајот на мај 1902 година, уште една провала сериозно ќе ја разниша организационата мрежа во Леринско249. Сосема случајно, без ничие намерно предавство, дошло до т.н. Трсјенска провала.
fe
Во деновите кога врховистите засилено атакувале на ТМОРО на надворешен и внатрешен план, во деновите на инфилтрација на врховистички елементи во ЦК на ТМОРО по Солунската провала од 1901 година, ...
fe
Во следот на бројните провали можеби најтешки и најдалекусежни последици за Организацијата и воопшто за македонското националноослободително движење имала Солунската провала од 1901 година.
fe
Во текот на 1901-та година, ТМОРО претрпела големи штети и загуба на своите кадри заради две тешки предавства, односно две силни провали -Нуреджовата и Иванчовата.
fe
Во 1900-та година Европа осамна со новото светско чудо - Ајфеловата кула во Париз. И додека беа се уште свежи импресиите од големата светска изложба со која Европа го означи крајот на XIX век, Османската империја ја потресуваше силна економска криза.
fe
Заради недисциплина на одделни членови на Организацијата, во 1899 година избила уште една афера - Валандовската афера. Во текот на оваа афера ќе паднат жртви, а народот ќе биде изложен на терор од страна на властите.
fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: