Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8195
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија
.: Планини во Македонија :.

Титов врв (2747 мнв)

fe

Планината е оддалечена од Прилеп околу 15 км. Веројатно е најдобро да се тргне од с. Ореовец.

fe

Илинска планина се граничи на југ со Плакенска планина, на запад се наоѓа котлината „Дебарца“, а на исток исто котлина „Суво поле“, на север се расчленува во повеќе ридови кои завршуваат по течението на р. Треска.

fe

Караџица (2472 мнв)

fe

Планината Бистра е една од најинтересните планини во Македонија која се граничи со 6 други планини, и тоа Шар Планина, Буковиќ, Стогово, Крчин, Дешат и Кораб.

fe

Планината Јабланица се наоѓа на западната граница на Македонија со Албанија, со границата е поделена отприлике на половина меѓу двете држави.

fe

Кадиица (1932 мнв)

fe

До планината Беласица се пристигнува со автобус од Струмица до с. Смоларе, блиску до селото е најголемиот „Смоларски водопад“ во Македонија.

fe

До планината Плачковица се доаѓа од Радовиш, Штип и Виница. Маркацијата ПМ започнува од Радовиш, од мостот на Стара река и поминува низ населбата Технелк, од каде се оди по асфалтен пат, преку мали кратенки, се поминува во непосредна близина на селото Штурово.

fe

Царев врв (2085 мнв)

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

четврток, 01 декември 2022
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: