Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Планината Бистра
Сподели на Facebook

Планината Бистра е една од најинтересните планини во Македонија која се граничи со 6 други планини, и тоа Шар Планина, Буковиќ, Стогово, Крчин, Дешат и Кораб.

Позната е по своите пасишта, на неа се наоѓа голем скијачки центар, а бидејќи се граничи и со Мавровското езеро поголем дел од планината спаѓа во националниот парк „Маврово“.

Искачувањето на највисокиот врв „Меденица“ се врши по стандардната насока од веројатно најпознатото село Галичник, во него се одржува надалеку познатата „Галичка свадба“. Галичник се наоѓа на 1350 мнв. Од селото се тргнува директно нагоре кон тесниот засек на карпите кои се наоѓаат над селото. Од тука може да се наиде на стара маркација, по поминувањето на засекот се проодолжува по долот, по спојувањето на долот со два други се тргнува по левиот дол и потоа со движењето се врти десно на понекаде маркирана патека, вртејќи се за 180 степени излегува над 2000 мнв и го следи билото во должина 300-400 метри. Тука пак правејќи полукруг излегува на долгото зарамнето било на кое се наоѓа самиот врв Меденица. За искачување до врвот потребни се околу 2-2:30 часа, а за симнување назад во Галичник 1-1:30 часа. Можно е комбинирање со искачување до с. Галичник од долината на реката Радика по многу стрмна стара печалбарска патека за околу 2:30-3 часа.

МКД-МОУНТ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8238 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 22

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: