Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Планината Беласица
Сподели на Facebook

До планината Беласица се пристигнува со автобус од Струмица до с. Смоларе, блиску до селото е најголемиот „Смоларски водопад“ во Македонија.

Маркацијата започнува од с. Смоларе во чија близина се наоѓа познатиот „Смоларски водопад“, на почетокот на селото се оди по широк пат, после 15 минути пешачење се напушта широкиот пат, патеката оди по шума 15 минути за пред пл. дом да излезе на широк пат. До пл. дом широкиот пат се пресекува 5 пати. Од с. Смоларе до пл. дом Шарена чешма потребни се 2 и пол часа. Од пл. дом до границата патеката се движи по широк пат се до шумата.

После 1 час пешачење се пристигнува до границата. Од тука патеката свртува лево и се движи по граница (патролна патека) се до врвот Тромеѓа (тумба), а до врвот ви е потребен уште 1 час или вкупно 2 часа од пл. дом. Бидејќи овој врв се наоѓа на самата македонско-бугарска и македонско-грчка граница, потребно е претходно да се извади дозвола да движење по граница. Дозволата се вади во местото на живеење. Патеката е маркирана, а печатот се наоѓа во пл. дом „Шарена чешма“. Домот работи по потреба, со претходно најавување во пл. друштво „Ентузијаст“ од Струмица.

МКД-МОУНТ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5823 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: