Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8164
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Убавините на Македонија > Планини во Македонија
Кадиица
Сподели на Facebook

Кадиица (1932 мнв)

Се тргнува од Пехчево (1030 мнв), иако може и од соседното село Негрево по сртот на Буковик, прво се оди кон филтер станицата (може да се праша локалното население), трасата почнува од една раскрсница после која од асфалт се преминува на земјен пат, се излегува од градот покрај периферните куќи и се оди по макадамски пат, тука веќе има маркација, после 2 км се доаѓа до филтер станицата, издвоена бела зграда. На север се гледа антена која може да служи како ориентир.

Понатаму освен што може да се продолжи по макадамскиот пат, може и да се Врвот Кадиицапресече во правец на север за да се скрати патот, прво се влегува во едно долче а потоа кон север по страната на ридот. После долчето се оди по една рамнинка до едно оградено место каде опстојува една ендемски вид на месојадно растојание. Понатаму по страната на ридот се наидува на тест-ископувања од истражувања за бакарна руда. По искачување од 1,5 км (20 степени агол) се доаѓа до пат кој води до сртот на Буковик и до антена (1720 мнв). Од антената следи спуштање до едно бачило (има вода) и потоа добро искачување (агол од 30 степени и должина 1,3 км) до самиот врв по кој поминува граничната линија со Бугарија. На исток се гледаат Благоевградската котлина и Пирин, на североисток Рила, на северозапад Руен, на пола пат до Руен е Голак, на запад Плачковица. По патот има гранична полиција која бара документи за идентификација и би требало претходно да се направи пријавување во Берово или на 033-471-611. Искачувањето вкупно трае околу 2,5 часа (симнување 2 часа) брзо темпо со паузи, должина 9 км.

МКД-МОУНТ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5981 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 06 октомври 2022
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: