Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Наративно народно творештво
.: Македонски поговорки :.
 • Евтиното месо ни кучиња не го јадет.
 • Еден будала шчо ќе заметнат, триста умни не может да го одметкет.
 • Еден в клинец, други в плоча.
fe
 • Да 'и купиме еднош волојте, та ќе видиме кој ќе 'и пасит.
 • Да бев ти рекол така да речиш, не ќе речеше.
 • Да береше секоја пчела мед, бумбарон ќе собереше најмногу.
fe
 • Гавран со гавран, а сокол со сокол.
 • Гаду очи.
 • Гал одлета, сокол долета.
 • Галон колку старејт, толку црнејт.
 • Гладен 'рт и дивјачки јајт.
 • Гладен вълк постред село ојт.
fe
 • В една тиква прдет.
 • В една уста пљувет.
 • В лице ти се умилвит, а зад тебе гробот ти го копат.
 • В орман кадија не судит.
fe
 • Баба мъмит, трап не мъмит.
 • Багла бегири за плотот.
 • Бадјала ќиселина поблага од мед.
fe
 • А бидам зет (неста) ушче еднош, знъм како да гувјам.
 • А со грнето по камен, а со каменот по грне — тешко на грнето.
 • Ај без пари си бил, ај без ум си бил.
fe

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 59

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: