Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Наративно народно творештво > Македонски поговорки
Македонски народни поговорки (Е)
Сподели на Facebook
 • Евтиното месо ни кучиња не го јадет.
 • Еден будала шчо ќе заметнат, триста умни не может да го одметкет.
 • Еден в клинец, други в плоча.
 • Еден вълк на едно стадо му е доста.
 • Еден гљат клечка, а другиот мечка.
 • Еден го бијат тъпанот, други 'и собират парите.
 • Еден гроб е и за богат и за сиромав.
 • Еден дробит, други сркат.
 • Еден е Аџе шчо го држит султан Амида под гъз.
 • Еден за сите, сите за еден.
 • Еден јајт ќисело, други фашчат оскомина.
 • Еден је сакат попаѓата, други попската ќерка (сна).
 • Еден јъзик, а две очи чвек имат.
 • Еден јъзик, а две уши чвек имат.
 • Еден по пътот, други крај пьтот.
 • Еден по пътот, другиот в трње.
 • Еден прајт, мноѕина тргет.
 • Еден се родил да сејт, а други да пејт.
 • Еден ум чвек имат.
 • Еден ум, аљ за лете, аљ за зиме.
 • Еден чвек не мојт се да знъјт.
 • Една беља да е, со шеќер да је јајш (да је раниш).
 • Една беља не е беља, сто бели се беља.
 • Една гла две капи не носит.
 • Една гла — една капа.
 • Една гла — една шија.
 • Една краста коза цело стадо (цел буљук) ќе го окрастајт.
 • Една ластојца не прајт пролет.
 • Една нула — една кула.
 • Една уста, а две ръце чвек имат.
 • Една уста, аљ' за смеење, аљ' за плачење.
 • Едната ръка је мијат другата, а двете лицето.
 • Едната ръка је мијат другата, за да се и двете бели.
 • Едната ръка је мијат другата.
 • Еднему мајка, другему мъшчја.
 • Еднему со лајца, другему со пајнца.
 • Едни очи, аљ' за радвење, аљ' за плачење.
 • Едни плачет, други се смејет.
 • Едниот в клинецот, другиот в плочата.
 • Едниот го бараш, другиот го нема.
 • Едниот ќор, а другјот слеп.
 • Едно дете, ѓаол дете, две деца, мој деца. рекол натемаго ѓаолот.
 • Едно магаре брезо не е.
 • Едно магаре вода не знъјт да напијат.
 • Едно мислет глуфците, а друго мачката.
 • Едно мислит камиљата, а друго камиљарот.
 • Едно мислит, друго зборвит, трето прајт.
 • Едно мислит, друго зборвит.
 • Едно на срце, а друго на јъзик.
 • Едно на срце, а друго на лице.
 • Едно на ум, друго на срце, трето на јъзик.
 • Едно на ум, друго на срце.
 • Едно нешчо шчо те прајт од умен будала, не клај го в уста.
 • Едно око домакинско свршвит појќе работа, отколку два ръце измеќарски.
 • Едно сери, друго бери.
 • Едно чвек кројт, друго господ прајт.
 • Еднош (едношка) се зафашчат.
 • Еднош (едношка) се умират.
 • Еднош чвек се рожџат, еднош умират.
 • Еднош чвек се рожџат.
 • Еѓупка не белејт.
 • Еѓупката је клале царица, а таја ќинисала да питат.
 • Еѓупката не умрела од шегата.
 • Еѓупска сила, трње вршила.
 • Еѓупска торба без дно.
 • Еѓуптинот го клале цар, а тој опитал: „Шчо ќе прам за леб"?
 • Еѓуптинот ко се сторил цар, прво татка си го обесил.
 • Еѓуптинот кога имат пекмез, не заспивјат дури не го изејт.
 • Еѓуптинот кога нашол појќе мас, го намачкал и гъзот да му светит.
 • Еѓупшчината е без пари.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8568 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,27 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 105

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: