Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Наративно народно творештво
.: Легенди :.
Селото Слатина е стара населба и се наоѓало на десниот брег на реката Вардар во близина на Прждево. Покрај неа минувал главниот пат за Солун.
fe
Населбата Тремник е расположена на десната страна од Вошли Дол при самиот излез на долината од реката Вардар.
fe
Од десната страна на реката Вардар, Неготинско, се наоѓа Старо Дуброво. Населбата е стара и во неа отсекогаш живееле мал број луѓе.
fe
Селото Моклиште се наоѓа од десната страна на реката Велика во близина на Ваташа.
fe
Селото Катуниште се наоѓало лево од реката Велика во близина на Ваташа, под “Катунишкиот Камен” и “Дабнишката Порта”, токму под висорамнината “Витачево”. Денес не можат да се пронајдат никакви знаци на селото.
fe
Селото Сопот лежи на левата страна на долината Велика. Населбата е стара и била седиште на тиквешките ајани (ајан-значи управник на една област). Во минатото, селото прераснува во касаба.
fe
Калањево се наоѓа во Неготинско на левата страна од Раечка Река, под планината “Бел Камен”.
fe
 

недела, 24 јуни 2018
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: