Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7708
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература
.: Македонски писатели :.

Раскажувач, романсиер, историчар и теоретичар на литературата. Роден е во Клуж, Романија на 8 декември 1961 година.

fe

Поет, преведувач. Роден е во Кавадарци на 25 јануари 1931 година. Завршил средно образование.

fe

Поет, раскажувач, преведувач. Родена е на 9 јуни 1930 година во с. Тополчани, Прилепско.

fe

Раскажувач, романсиер, историограф, публицист и сценарист. Роден во Дојран на 7 октомври 1910 година.

fe

Раскажувач, романсиер, драмски автор, есеист, критичар, преведувач. Роден е во Скопје на 24 мај 1930 година.

fe

Романсиер, поет, преведувач. Роден е во с. Ѓавато, Битолско на 27 јуни 1943 година.

fe

Раскажувач, романсиер за деца и млади. Роден е на 14 јули 1951 година во с. Мренога, Демирхисарско.

fe

Поет, раскажувач, романсиер, писател за деца, преведувач. Роден е на 1 април 1928 година во с. Будинарци, Беровско.

fe

Поет, преведувач, есеист, литературен критичар и историчар, публицист. Роден е на 11 мај 1929 година во Скопје.

fe

Раскажувач, романсиер, публицист, сценарист. Роден е во Струга на 5 септември 1919 година.

fe
First
Prev
Страна 3 од 6
Next
Last

четврток, 04 јуни 2020
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: