Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7609
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Евгенија Шуплинова
Сподели на Facebook

Поет, раскажувач, преведувач. Родена е на 9 јуни 1930 година во с. Тополчани, Прилепско.

Завршила средно образование. Работела како новинар во „Нова Македонија“ („Колибри“), „Млад борец“ и „Стопански весник“. Член на ДПМ од 1962 година.

Автор е на книгите: Грешница (поезија, 1960), Тагата на црвениот каранфил (поезија, 1962), Три облачиња (раскази за деца, 1964), Сончева патека (поезија за деца, 1969), Ана и пеперугата (раскази за деца, 1969), Сонце на детските дланки (раскази за деца, 1970), Цинцилин (поезија за деца, 1972), Празник во градината (1975), Септемвриско ѕвонче (поезија за деца, 1982), Грешница (нови песни љубовна поезија, 1992), Зелено пладне Пелагонија (поезија, 1993), Моливчето го боли срце (поезија и раскази, 1994).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4373 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 19 ноември 2018
Моментно посетители: 54

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: