Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Димитар Башевски
Сподели на Facebook

Романсиер, поет, преведувач. Роден е во с. Ѓавато, Битолско на 27 јуни 1943 година.

Завршил Филолошки факултет на Универзитетот во Скопје. Долги години работел како новинар, уредник и постојан дописник на весникот „Нова Македонија“ од Атина. Бил директор и главен уредник на издавачката куќа „Култура“. Сега е главен уредник на издавачката куќа „Слово“. Претседател не Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од 1969 година.

Автор е на книгите: Тугинец (роман, 1969), Враќање (роман, 1972), Раска (роман, 1974), Нема смрт додека ѕвони (роман, 1980), Една година од животот на Иван Плевнеш (роман, 1985), Куќата на животот (поезија, 1987), Сарајановскиот каранфил (роман, 1990), Дневникот на Ања (роман за деца, 1994), Привремен престој (поезија, 1995), Совладано време (поезија, 1998), Бунар (роман, 2001). Неговите дела се објавени во странство на англиски, чешки, романски, српски и албански. Застапуван во антологиите на македонската поезија и проза. Преведува од англиски.

Добитник е на наградите „11 Октомври“, „Рациново признание“, „Ванчо Николески“ и „Печалбарска повелба“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3812 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 10

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: