Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Владо Малески
Сподели на Facebook

Раскажувач, романсиер, публицист, сценарист. Роден е во Струга на 5 септември 1919 година.

Починал во родниот град на 23 септември 1984 година. Основно образование завршил во Скадар (Албанија), гимназија во Битола. Студирал на Правниот факултет во Белград, но поради војната ги прекинал студиите. Бил директор на Радио Скопје и уредник на списанијата „Нов ден“, „Современост“ и „Разгледи“. Работел во дипломатска служба (амбасадор во Либан, Етиопија и Полска) и бил член на Претседателството на СРМ. Член на ДПМ од 1946 година.

Автор е на книгите: Ѓурѓина алова (раскази, 1950), Бранувања (раскази, 1953), Она што беше небо (роман, 1958), Војната, луѓе, војната (роман, 1967), Разбој (роман, 1969), Разгледи (статии, коментари, полемики, 1976), Кажувања (раскази, 1976), Записи на Езерко Дримски (роман, 1980), Јазли (роман, 1990). Го напишал сценариото за првиот македонски филм Фросина.

Добитник на наградите: „11 Октомври“, „4 Јули“, „АВНОЈ“, за книжевен опус на издавачкото претпријатие „Мисла“, „Рациново признание“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5758 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 12

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Академија – историјат
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: