Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Горјан Петревски
Сподели на Facebook

Раскажувач, романсиер за деца и млади. Роден е на 14 јули 1951 година во с. Мренога, Демирхисарско.

Работел во МТВ на програмата за деца и млади. Од 1986 година преоѓа на работа во „Детска радост“ при НИП „Нова Македонија“ во Скопје каде што сега работи како одговорен уредник на издавачката дејност.

Автор е на книгите: Гороцвет (раскази, 1973), Земјата од сонот (раскази, 1980), Споменка (роман, 1982), Татковите солзи (раскази, 1985), Тажниот свирач (раскази, 1986), Марта (роман, 1989), Задоцнети писма од Споменка (лирски записи, 1990), Снеговите на Климентина Евин (роман, 1991), Далечна љубов (роман 1992), Исти очи (роман, 1993), Татковата прва љубов (поетски записи, 1997), Пролетни дождови (раскази, 1998), Вечниот ветар (роман, 2000).

Добитник е на наградата „Ванчо Николески“ на ДПМ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8056 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,06 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: