Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература
.: Македонски писатели :.

Писател за деца и млади, преведувач. Роден е во с. Моноспитово, Струмичко на 21 март 1942 година.

fe

Поет, литаратурен теоретичар, критичар, есеист, препејувач, антологичар. Родена е на 11 декември 1951 година во Велес.

fe

Раскажувач, романсиер, поет, драмски писател. Родена е на 14 септември 1930 година во с. Постол, Ениџе Вардар, Егејска Македонија.

fe

Поет, критичар, есеист, романсиер. Роден е во Дебар на 15 јануари 1957 година.

fe

Поет. Роден е во с. Присовјани, Струшко на 14 јануари 1932 година.

fe

Јадранка Владова е родена на 20.04.1956 година во Скопје.

fe

Поет, раскажувач, научен работник. Роден е во с. Добрејци, Струмичко на 7 март 1959 година.

fe

Поет, романсиер, публицист. Роден е на 12 октомври 1936 година во с. Пожарско, Воденско.

fe

Поет, есеист, преведувач. Роден е во Скопје на 16 мај 1954 година.

fe

Поет, раскажувач, преведувач. Родена е на 14 август 1930 година во Прилеп.

fe
First
Prev
Страна 2 од 6
Next
Last

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 71

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: