Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Катица Ќулавкова
Сподели на Facebook

Поет, литаратурен теоретичар, критичар, есеист, препејувач, антологичар. Родена е на 11 декември 1951 година во Велес.

Има завршено Филозофско-историски факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Магистрира на тема: „Метафората и современата македонска поезија“, а докторира на Филозофскиот факултет во Загреб на тема: „Одлики на лириката“. Работи на Филолошкиот факултет во Скопје како професор по теорија и методологија на проучувањето на книжевноста на Катедрата за општа и компаративна книжевност. Една година работела при Лекторатот по македонски јазик и литература во Париз на INALCO. Била претседател на Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од 1978 година.

Автор е на книгите: Благовести (поезија, 1975), Акт (поезија, 1978), Нашиот согласник (поезија, 1981), Нова пот (поезија, 1984), Фигуративниот говор и македонската поезија (студии, 1984), Невралгични места - Неуралгичнa места (двојазично издание, Вршац, поезија, 1986), Стапка и отстапка (огледи и критики, 1987), Дива мисла (поезија, избор, 1989), Одлики на лириката (студија, 1989), Жедби, престапни песни (поезија, 1989), Друго време (поетска проза, 1989), Копнеж по систем (студии и критики, 1992), Домино (поезија, 1993), Потход и исход (критики, 1996), Изгон на злото (поезија, 1997), Камен искушител (критики, 1997), Тетратки (критики и огледи, 1997), "Vialasciva" (песни во превод на француски, 1997), "Time difference" (поезија во превод на англиски, 1998), Предигра (поезија, избор, 1998), Теорија на книжевноста (1999). Има подготвено антологија на македонскиот расказ и есеј.

Добитник е на наградите: „Студентски збор“, „Браќа Миладиновци“, „Нарциса“, „Млад борец“, Велја Кутија

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5657 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 62

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: