Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Иван Чаповски
Сподели на Facebook

Поет, романсиер, публицист. Роден е на 12 октомври 1936 година во с. Пожарско, Воденско.

Завршил Филозофски факултет во Скопје. Како новинар работел во редакциите на весниците „Вечер“ и „Нова Македонија“, а како режисер во Радиотелевизија Скопје. Бил главен уредник и директор на книгоиздателството Македонска книга во Скопје. Член на Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од 1963 година.

Автор е на книгите: Пепел под маслините (поезија, 1963), Дожд, по дождот Вера (поезија, 1965), Евангелисти (поезија, 1969), Убавата Разделина (поезија, 1973), Лага (поезија, 1980), Граница (роман, 1982), Затвори (поезија, 1983), Магла (роман, 1985), Змија (роман, 1989), Дрвените мостови на Вардар (роман, 1990), Жените на летото (поезија, 1992), Крстан и Сирак (роман, 1991), Македонската православна црква Св. Ѓорѓи - културна и национална дејност (хроника на македонски и на англиски јазик, Мелбурн, Австралија, 1992), Крвта на еукалиптусот (роман, 1996), Сага за писателот (роман, 1999).

Добитник е на наградите: „13 Ноември“, „Рациново признание“, „Стале Попов“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4628 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 14 јули 2020
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Светло и поплочување на градови, дело на Македонци
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: