Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7613
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Илија Велев
Сподели на Facebook

Поет, раскажувач, научен работник. Роден е во с. Добрејци, Струмичко на 7 март 1959 година.

Завршил Филолошки факултет во Скопје. Доктор по филолошки науки. Работи во Институтот за македонска литература во Скопје. Член на ДПМ од 1990 година.

Автор е на книгите: Далечина (поезија, 1980), Одлагање на говорот (поезија, 1988), Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија (монографија, 1990), Бисеро моме, Бисеро (избор од македонска љубовна поезија од преродбата до 1945 година, 1900), Македонска средновековна книжевност, коавторство (монографија, 1991), Македонскиот книжевен 14. век (монографија, 1996), Култот на Св. Гаврил Лесновски во книжевната традиција (монографија, 1996), Лесновскиот книжевен центар (монографија, 1997), Скрипторски центри во средновековна Македонија, коавторство (монографија, 1997), Кирило-Методиевската традиција и континуитет (студии, 1997), Мораме да крвариме (раскази, 1999), Кога морето се изговори без брегот (критики, 2000), Средновековни книжевни антологии (монографија, 2000).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4783 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 10 декември 2018
Моментно посетители: 50

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Елијан за Македонците
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: