Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7707
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Загорка Присаѓанец - Тодоровска
Сподели на Facebook

Поет, раскажувач, преведувач. Родена е на 14 август 1930 година во Прилеп.

Завршила Филолошки факултет (книжевност и романска филологија) во Скопје. Работела како професор по литература, новинар во Радио Скопје и уредник во образовната редакција во Македонската РТВ. Работела и во МАНУ како виш стручен соработник за македонската литература. Член на ДПМ од 1992 година.

Автор е на книгите: Преобразби (поезија, 1987), Штокче на рокче (поезија, 1990), Протокот на животот (поезија, 1992), Светот на дланка (поезија, 1992), ПреображениЯ (избор поезија на руски јазик, 1998). Има објавено раскази, записи и книжевноисториски трудови.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4743 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 03 јуни 2020
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: