Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Ката Мисиркова - Руменова
Сподели на Facebook

Раскажувач, романсиер, поет, драмски писател. Родена е на 14 септември 1930 година во с. Постол, Ениџе Вардар, Егејска Македонија.

Работниот век го завршила како библиотекар. Член на ДПМ од 1966 година.

Автор е на книгите: Го љубам својот град (роман за деца, 1964), Детството на Мисирков (роман за деца, 1965), Скршени вејки (драма, 1965), Песна за огновите (раскази, 1966), Жешка земја (роман, 1968), Добрите момчиња од земјата вардарска (роман, 1969), Корнење (роман, 1972), Вид и објектот (роман, 1975), Кресненското востание (драма, 1976), Илинденски раскази (раскази за деца, 1978), Ликот на Карастоилов (повест, 1978), Ноќ во осаменоста (поезија, 1979), Јужен ветар (драма, 1979), Неосудени (драма, 1980), Жежок пат (роман, 1981), Милосија (роман за деца, 1982), Довик (роман, 1983), Мирка Гинова (драма, 1985), Султана (роман, 1987), Жеголец во срцето (роман, 1987), Скалила (роман за деца, 1987), Неоджилени (раскази, 1988), Сонот на будната птица (роман за деца, 1988), Мајка Которичанка (раскази, 1988), Патилата на Милосија (роман за деца, 1989), Во смрт од љубов (роман, 1990), Скаменета солза (поезија, 1990), Топлата прегратка на Гоцевата мајка (раскази за деца, 1990), Ѕидовите од Пела (роман за деца, 1991), Катарни години (роман, 1992), Вознесот на Милосија (роман за деца), Ѕидови од пајажина (роман, 1993), Водоскоци (роман за деца, 1994), Писмата до Соња (раскази за деца, 1994), Стапалки по жолти лисја (роман, 1995), Плач пред ѕидот (поезија, 1996), Големите атови (роман, 1997), Монографија: Македонките во Пекинг (1997), Авантурите на Ѓурѓа (роман за деца, 1997), Белегзија (поема, 1998), Воскрес на душата (поезија), Зунка (драма, 1998), Ќе ме убие капката Стефи (поезија, 1998), Виорот на болката (поезија, 1999),Пранги (роман, 2000), Пред лицето - Ченто (поезија, 2000), Пранги (роман, 2000).

Автор е на ТВ драмите: Крепост, Одлука, Средба, Вознес на душата, на монодрамите: Мајка Которичанка, Малина Поп Иванова, Гоце Делчев, Султана, како и на над шеесетина радио драми за возрасни и деца.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7807 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 12 август 2020
Моментно посетители: 25

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: