Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7661
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература
.: Македонски писатели :.

Поет, раскажувач, романсиер, драмски автор, преведувач. Роден е во Косовска Митровица на 23 септември 1928 година.

fe

Раскажувач, романсиер, драмски автор, сценарист, историчар, преведувач. Роден е во Лазарополе на 24 септември 1930 година.

fe

Поет, научен работник. Роден е на 15 октомври 1947 година во с. Вапила, Охридско.

fe

Поет, раскажувач, романисер, есеист, критичар, преведувач. Роден е во с. Сетома, Костурско, Егејска Македонија на 1 јули 1939 година.

fe

Поет, писател за деца и млади, драмски автор. Роден е во Скопје на 10 април 1934 година.

fe

Поет, преведувач. Роден е на 25 август 1936 година во Штип.

fe

Романсиер, раскажувач, драмски автор, есеист. Роден е во Струмица на 19 март 1943 година.

fe

Романсиер. Роден е на 25 јануари 1953 година во с. Амзабегово, Светиниколско.

fe

Поет, литературен и театарски критичар, есеист, преведувач. Роден е на 13 март 1929 година во Истанбул.

fe

Поет, есеист, теоретичар на книжевноста, преведувач. Родена е во Скопје на 11 август 1971 година.

fe
First
Prev
Страна 1 од 6
Next
Last

среда, 23 октомври 2019
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: