Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Паско Кузман
Сподели на Facebook

Поет, научен работник. Роден е на 15 октомври 1947 година во с. Вапила, Охридско.

Завршил Филозофски факултет. Професија: археолог. Работи во Завод за заштита на спомениците на културата и Народен музеј во Охрид. Член на ДПМ од 1992 година.

Автор е на книгите: Три Чељусти (научен труд, 1985), Римјани (поезија, 1987), Балсамара (поезија, 1990), Уметноста на Требеништа (научен труд, 1998).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5030 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 12 август 2020
Моментно посетители: 36

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: