Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Методи Манев
Сподели на Facebook

Романсиер. Роден е на 25 јануари 1953 година во с. Амзабегово, Светиниколско.

Филолошки факултет во Скопје. Магистрирал на Филолошкиот факултет во Скопје на темата „Митолошките елементи во прозата на Славко Јаневски“. Се занимава и со филмска дејност. Работи во Домот на културата „Крсте Мисирков“, Свети Николе. Член на ДПМ од 1991 година.

Автор е на книгите: Антидневник (роман, 1982), Сираче (роман, 1985), Да се убие подбивната птица (роман, 1989), Судбината на поетот (поезија, 1995), Ние сме кока кола генерација (драма, 1995), Последното цвеќе на есента (раскази, 1997), Кој тропа на мојата врата (драма, 1997), Берачи на ѕвезди (поезија, 1998), Матуранти (драма, 1999), Кукулино центар на светот (студија, 1999), Сината патека на љубовта (роман, 2000).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4701 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 28 мај 2020
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: