Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7720
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Митко Маџунков
Сподели на Facebook

Романсиер, раскажувач, драмски автор, есеист. Роден е во Струмица на 19 март 1943 година.

Основно и средно образование завршува во родниот град, а дипломира на Филолошкиот факултет во Белград на групата општа книжевност и теорија на книжевноста. По дипломирањето останува да живее во Белград. Работи во Библиотеката на град Беград.

Автор е на книгите: раскази - Чудна средба (Белград 1970), Уби го зборливото куче (Белград 1973), Над троскотот облаци (Скопје 1974), Мирисот на земјата (Скопје 1984). Куси прози: Меѓата на светот (Скопје 1990), Бегството и повторното раѓање на зографот, Дрвото на Нарајана (Скопје 1998). Романи: Кула на Ридот (Скопје 1981), Домот на Александар (Скопје 1992), Кон другата земја (Скопје 1993). Автор е на повеќе драми изведувани на театарските сцени и објавувани во посебни книги.

Добитник е на наградата „Рациново признание“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4780 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 12 август 2020
Моментно посетители: 38

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Времената мерка - “Овнов рог”, или половина век
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: