Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7665
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Паскал Гилевски
Сподели на Facebook

Поет, раскажувач, романисер, есеист, критичар, преведувач. Роден е во с. Сетома, Костурско, Егејска Македонија на 1 јули 1939 година.

Завршил Филозофски факултет во Скопје. Директор на националната библиотека „Св. Климент Охридски“. Бил претседател на Советот на Струшките вечери на поезијата. Член е на Унгарската академија на науките и уметностите. Член на Македонскиот ПЕН центар. Член на ДПМ од 1970 година.

Автор е на книгите: Брегум - брегум (поезија, 1972), Толкување на уметноста (есеи, 1977), Бегство (поезија, 1983), Глава (раскази, 1984), Знаме во пазувите (поезија, 1985), Животот на песната (поезија, 1985), Зоја (роман, 1986), Небесна и земна љубов (роман, 1989), Бездомници (раскази, 1989), Ангели на прогонството (роман, 1993), Ќорсокак (роман, 1993), Поетика на два брега (есеи, 1995), Двајца црнци зборуваат македонски (лирска монодрама, 1996), Скомраз (роман, 1997), Расчекор (раскази, 1999), Избрани дела во пет тома (1999), Меланхолија (поезија, 2000).

Добитник на наградите: „Григор Прличев“, „11 Октомври“, „Стале Попов“, „Кирил Пејчиновиќ“, Одликување на Унгарската влада, Одликување на Француската влада, „Витез на уметноста и литературата“, „Златно перо“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5333 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 17 ноември 2019
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: