Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Култура > Литература > Македонски писатели
Лидија Димковска
Сподели на Facebook

Поет, есеист, теоретичар на книжевноста, преведувач. Родена е во Скопје на 11 август 1971 година.

Завршила Филолошки факултет во Скопје на групата Општа и компаративна книжевност, а докторирала на тема од романската книжевност на Филолошкиот факултет во Букурешт, Романија. Работи како предавач по македонски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет во Букурешт. Уредник е на одделот за поезија во електронското списание за култура и уметност „Блесок“ (http://www.blesok.com.mk). Член на ДПМ од 1995 година.

Автор е на поетските книги: Рожби од исток (1992), Огнот на буквите (1994), Изгризани нокти (1998), Нобел против Нобел (2001). Составувач на антологијата Дваесет млади македонски поети (2000).

Добитник е на наградата „Студентски збор“ за најдобра дебитантска книга.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5056 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 68

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: