Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7719
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Македонија во Втората светска војна :.

Одбраната на Македонија при агресијата од април 1941 год. кралството Југославија ја темели на 3-та група армии под команда на Генералот Милан Недиќ, кој и самиот ќе стане германски слуга - намесник за Србија подоцна, што само ја потврдува трулоста на тогашното Кралство.

fe

12-армија – Командант на оваа германска армија е фелдмаршал В.Лист таа е со 19 дивизии од кои 5 се оклопни, 3 моторизирани, 8 пешадиски и 3 ридски.

fe

По демонстрациите во кралска Југославија од 27 март 1941 год. против неговата коалиција, Хитлер истиот ден носи “Директива бр. 25“ која е испланиран напад на Југославија.

fe

Почетокот на II светска војна, ја затекнува Македонија и македонскиот народ во тешка положба.

fe

Роден е во с. Царев двор, Преспа на 24.XII.1912 год. Во работничките раздвижувања се вклучува во 1934 год а од 1937 год станува и член на КПЈ.

fe

Личности од Македонија кои различно делуваат и имаат свое влијание за Македонија и македонскиот народ од Втората светска војна наваму.

fe

Личности кои влијаеле на судбината и текот на историјата на Македонија и македонскиот народ од Втората светска војна наваму.

fe

30.VIII.1944 год. – Претседателот на АСНОМ Методија Андонов – Ченто упатува Депеша до Претседателот на НКОЈ, Тито со барање да се реагира по повод  разговорите на Југословенската кралска влада во избеглиштво во Лондон со Бугарија за склучување примирје.

fe

“Војната е камелеон” – Клаузевиц
“Војната е спор во кој се употребува оружје“- Цицерон

fe
 
First
Prev
Страна 3 од 3
Next
Last

вторник, 04 август 2020
Моментно посетители: 16

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: