Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7606
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
УЗУНОВСКИ ЦВЕТКО
Сподели на Facebook

Роден е во с. Царев двор, Преспа на 24.XII.1912 год. Во работничките раздвижувања се вклучува во 1934 год а од 1937 год станува и член на КПЈ.


Цветко Узуновски - генерал на ЈНА
и началник на ДСНО на Југославија

- Учесник е во Шпанската граѓанска војна од 1937-1939 год. а со падот на Шпанската република, паѓа и тој во концентрационен логор во Франција каде е до 1941 год.

- По ова веднаш штом доаѓа во Македонија од истата 1941 год. се вклучува во НОВ како еден од најважните и најголеми искусни воено-герилски раководители.

- Така тој по првите командни должности и организирања на единиците на НОВ и ПОМ е и комесар на Главниот штаб на Македонија.

- Тој е прв начелник на ОЗН-а за Македонија а од 1946 - 1953 год. е Министер за внатрешни работи на НР Македонија. По ова е член на Извршниот совет на Македонија и член на Сојузниот извршен совет на Југославија

- Од август 1953 год. Узуновски е начелник на Управата за цивилна заштита во Државниот Секретаријат на внатрешни работи (ДСВР) на Југославија а од 1963 год. Узуновски е начелник на Управата за народна одбрана во ДСНО на Југославија.

- Одликуван е со многубројни ордени за заслуги на тогашната СФРЈ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7241 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 октомври 2018
Моментно посетители: 81

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: