Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7572
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
МАКЕДОНИЈА ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА
Сподели на Facebook

30.VIII.1944 год. – Претседателот на АСНОМ Методија Андонов – Ченто упатува Депеша до Претседателот на НКОЈ, Тито со барање да се реагира по повод  разговорите на Југословенската кралска влада во избеглиштво во Лондон со Бугарија за склучување примирје.

Ченто особено реагира дека тоа не може никој да го прави зад грбот на македонскиот народ кому пак двата преговарачи му кроеле некави нови граници.

Ченто особено е лут затоа што ова го дознава во соопштението од Радио Лондон па бара појаснување од Тито за кого знае дека е во постојани преговори со Черчил и избегличката влада со Д-р Шубашиќ. Овој потег на искусниот Ченто е уште појасен знаејќи на какви се заткулисни игри во минатото македонскиот народ е само страдален елемент.
- Уште наредната ден од Вис каде е стациониран Тито во тоа време , стасува повратен одговор во кој стои :

“До Главниот штаб на НОВ и ПОМ - 01. септември 1944 год. ( Вис)

Југословенската влада во Лондон нема првао без наше учество да води некакви преговори за границите. Ние не знаеме ништо на што се однесува соопштението од 29 август.“ ( А – VII к 26 рег.бр. 8 – 2/12)


- Според спогодбата на Вис Тито – Шубашиќ од 16 јуни 1944 год. НКОЈ и Кралската влада на Југославија се во взаемна обврска да ги решаваат спогодбено сите надворешно-политички проблеми, па во врска со тоа, таков став заземал и тито кон депешата на Ченто и АСНОМ

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6828 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,8 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 24 јуни 2018
Моментно посетители: 124

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: