Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7712
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
Хитлер и планот за продор кон Македонија, 1941 год
Сподели на Facebook

По демонстрациите во кралска Југославија од 27 март 1941 год. против неговата коалиција, Хитлер истиот ден носи “Директива бр. 25“ која е испланиран напад на Југославија.

Интересно е што овој план има сличности како и оној од I светска војна особено во однос на Македонија. И тогаш целта и правецот на продор е истиот, од регионот на Софија кон Јужна Србија т.е точно над Македонија, со што се сечи Моравско-Вардарската долина но и Македонија се одсекува од целиот југословенски простор. Со ова, Хитлер постигнува и други стратегиски предности, како раздвојување на грчко-југословенските оружени сили и евентуалните нивни заеднички дејствија, потоа се воспоставува врска со италијанските сили во Албанија но и проширува базата за продолжување на германско-италијанската офанзива кон Грција.


Хитлер со своите генерали

Германските претпоставки се базирале на тоа дека Југословените имаат преширок граничен фронт, внатрешни национални и политички спротивставености, од што се заедно главниот отпор го очекувале во одбрана на Србија, Црна Гора и Македонија. Ако и очекувале некаква офанзивност од нив тоа го гледале во правецот на Албанија каде биле италијанските сили, а се со цел да дојдат до грчките и британските оружени сили.

Сепак очекувале и дека покрај сите проблеми југословенската војска жилаво ќе се бори, особено во планинските предели со тежишен отпор во Македонија (за Македонија заради надежта во спојот со грчко-британските оружени сили).

За операцијата против Југославија (”Потфат бр. 25“) и Грција (“Марита“), германската Врховна команда на копнената војска со наредба од 30.III.1941 год. ги одредува 12-та и 2-ра армија. Бидејќи 2-та армија е со главни операциски правци во западна, северна и централна Југославија, за нас како Македонија и Македонци, посебно е интересна 12-та армија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6705 пати
Просечна оцена од посетителите
 2 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

вторник, 07 јули 2020
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: