Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
Поим и дефинирање на војната
Сподели на Facebook

“Војната е камелеон” – Клаузевиц
“Војната е спор во кој се употребува оружје“- Цицерон

 “Војната не е спор, туку положба на оние што се борат со оружје и тоа положба што ја одбележуваат строго определени моменти во времето што ја издвојуваат воената од мирновремената состојба “- Хуго Гроциус- основач на Меѓународното право

  “Војната е судир на организирани однесувања, тест на сила помеѓу ‘екипи ‘ од кои секоја сака да превладее над другата, умножувајќи ја со дисциплина силата на секој борец “ – Raymond Aron. Paix et Guerre entre les nations. Calman – Levy, 1962 str. 349

 “Војната е правна ситуација која подеденакво им дозволува на две или повеќе непријателски групи да учествуваат во еден конфликт со употреба на сила“- Quincy Wrigtt. The Study of War 1. Chicago University Press 1942. str. 8 – 9

 “Војната е решавање на историски спротивности кои се заостриле во толкава мера да не постои друго средство за израмнување “- Меринг

 
Порив за конфликт

Кај животните насилството е мотивирано од поривот за храна, територија, секс  или доминација. Иако имаат средства за одбрана животните почесто го користат – бегството. Но дури и кај животните тоа е во зависност од општествената организираност. Така пчелите и мравките се бранат кога се нападнати – организирано, имаат специјализирани членови или касти што ги бранат кога се нападнати.

 Р`бетниците од сите класи - риби, амфибии, рептили, птици, цицачи се тепаат меѓу себе. Човекот е исто така во оваа категорија или поконкретно кај приматите. Тој е борбен – мал импулс е доволен за агресија. Склоноста кон агресија кај човекот зависи од полот, возраста но и самат индивидуа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6393 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 15 јули 2020
Моментно посетители: 66

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Први зоолошки истражувања во Македонија
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: