Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7714
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Македонија во Втората светска војна
ЈУ-Кралството за одбрана на Македонија во 1941 год
Сподели на Facebook

Одбраната на Македонија при агресијата од април 1941 год. кралството Југославија ја темели на 3-та група армии под команда на Генералот Милан Недиќ, кој и самиот ќе стане германски слуга - намесник за Србија подоцна, што само ја потврдува трулоста на тогашното Кралство.


Генерал Милан Недиќ
Составот на овие 3-та група армии е од :
- 3-та армија,
- 3-та армиска област со свои трупи и Ибарската дивизија.
3-та армија под команда на Генералот Илија Брашиќ, со планот на врховната команда, требало да превземе офанзива кон Албанија во правецот на Тирана со тежнение да се спојат со грчките трупи на југ. Со ова и српските сили го копираат минатото па како во I светска војна кога се извлекоа од Македонија и обрачот,токму преку Албанија, се насочуваат натаму. И не само тоа но спојувајќи се тогаш со британско-грчките сили пак ја вратија Македонија под свое подоцна па и сега се надеваа на истото сценарио.

Трупите кои останаа во Македонија од 3-та армиска област под команда на Генералот Јован Наумовиќ во состав: Струмички одред, Брегалничка, Моравска и Шумадиска дивизија, 7-ми коњички полк, две тенковски чети и тешкиот моторизиран артилериски полк, требаа да го бранат граничниот фронт кон јужна Бугарија од Дојранското езеро до Крива Паланка со цел создавање потребно време и простор како за ликвидација на отпорот во Албанија, така за повлекување на југословенските сили кон Солун и низ Албанија за Грција. Кај Урошевац како резерва на 3-та група армии била стационирана Ибарската дивизија.

 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5984 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 11 јули 2020
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: