Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Димитрија Чуповски :.

Другарството секоја недела држи седници и се разгледуваат реферати, првенствено од минатото и современата состојба на Македонија. Најзначајните седници се непосредно по Илинденското востание.

fe

12 ноември 1902 год - Програмата на Македонското студенско другарство во Русија, најкомплетно ја наоѓаме во Меморандумот до Советот од Спб. Словенско благотворно друштво од овој датум, потпишан од Дедов и Мишајков.

fe

28.X.1902 год. прекалениот македонски стожер од Димитрија Чуповски, К.П.Мисирков, Стефан Ј. Дедов и Дијамандија Трпков ги собира и организира Македонците студенти и интелектуалци во Русија.

fe

1900-1905 год. е посебно важен период од развојот на Чуповски во зрел македонски револуционер и национален деец-научник.

fe

11.VII.1897 год. - во писмо пишувано во Белград до Министерот за надворешни работи на Србија, Чуповски моли за овозможување продолжување на образованието во Русија, велејќи:

fe

1893-1895 год. во Белград е активно, македонското Ученичко друштво “Вардар“ чиј основач и активист е К.П. Мисирков исто ученик во Учителската школа.

fe

1878 год. во с. Папрадишта е роден Димитрија Димов Павле – Чуповски, како дете посмртче по убиството на татко му Димо Павлев Чупоски.

fe
 

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 8

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: