Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8842
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Евреите и Власите во Македонија :.

Рафаел Жозеф Батино со псевдоним “Миша Цветковиќ”, Евреин од Битола истакнат револуционер од НОВ во Македонија, стрелан во јули 1942 год, во градот Пљевља Р.Црна Гора.

fe

По величествениот говор во заштита на Евреите под Турција од страна на пратеникот Македонец Димитар Влахов, целиот тогашен печат како во Турција така и надвор нашироко објавуваат за одбраната на Евреите од страна на Влахов во парламентот.

fe

Влахов е вешт и во репликите, со цврсти и аргументирани тези.

fe

По проучувањето на материјалите и бројките низ факти за еврејското прашање во Палестина, Влахов подготвен влегува во турскиот парламент осамен и не поддржан дури и од Евреите – пратеници кои се плашат да се судрат со дискриминаторите на Евреите.

fe

Димитар Влахов по средбата со претставниците на ционистичката организација од централата во Цариград, се зафаќа да ја поддржи борбата на Евреите против дискриминаторскиот закон од Арабите во турскиот парламент од 1911 год. За ова вели :

fe

Македонецот Димитар Влахов за контактите со Еврејската ционистичка организација и договорите со неа (Влaхов e важен пратеник во турскиот парламент, со огромни ораторско-убедителни способности), вели:

fe

“Би сакал да кажам неколку збора и за прашањето за народното стопанство во Турција.

fe

“1911 год. е година на активна социјалистичка дејност, како во Македонија,така и во другите области на Турција. Солунската социјалистичка федерација, во таа година, разви многу силна борба како на политичко, така и на синдикално поприште…

fe

сабота, 13 април 2024
Моментно посетители: 13

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: