Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7704
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Евреите и Власите во Македонија
Димитар Влахов за Евреите - социјалисти од Солун
Сподели на Facebook

“1911 год. е година на активна социјалистичка дејност, како во Македонија,така и во другите области на Турција. Солунската социјалистичка федерација, во таа година, разви многу силна борба како на политичко, така и на синдикално поприште…

Како што веќе спомнав јадрото на синдикалното и социјалистичкото движење во Солун специјално, го составуваа еврејските работници и интелектуалци. Еден од најактивните синдикати беше синдикатот на тутунските работници, манипуланти, чии што број во Солун достигаше 5 000 души. Во тоа реме се формира и синдикатот на амалите,кој беше еден од најздравите синдикати. Тука би сакал да потцртам дека работниот совет во Солун од еврејска националност учествуваше во сите гранки на стопанската и општествената дејност, а исто така и во политичкиот живот.

Тој работнички свет често организираше и свои забави како што беше кермесот во летото 1910 год. во познатата бавча во Солун, наречена “Бешчинар “. Уште пред да станам активен на Солунската социјалистичка Федерација која заедно со синдикатите ја организира таа забава, нашите одлични другари Бенероа, Хазан, Ардити и Реканати ме поканија да земам учество во таа забава и да зборувам на митингот, кој тие, истовремено со забавата, го беа организирале во “Бешчинар“…”

( Извор - “Мемоари на Димитар Влахов“од 1952 год., НИП “Нова Македонија”,1970 год, Скопје, стр.115 )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5687 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 27 мај 2020
Моментно посетители: 177

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: