Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7887
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Евреите и Власите во Македонија
Македонецот со златни букви во еврејската историја
Сподели на Facebook

По величествениот говор во заштита на Евреите под Турција од страна на пратеникот Македонец Димитар Влахов, целиот тогашен печат како во Турција така и надвор нашироко објавуваат за одбраната на Евреите од страна на Влахов во парламентот.

За ова Влахов вели :

“На следниот ден целиот печат во Цариград и специјално весниците во кои работеа журналисти од еврејска националност објавија опширни извадоци од заседанието на камарата и долги цитати од мојот говор. Јас бев специјално поздравен од моите другари од Солунската социјалистичка федерација, а еврејскиот печат било во Цариград, било во други земји, (дури и еден еврејски весник во Петербург) им посвети видно внимание на дебатите во турскиот парламент а по специјално на предлогот на арапските депутати и на мојот говор. Некои од тие весници веројатно ционистички отидоа дотаму што напишаа дека “говорот на младиот солунски депутат Димитар Влахов, ќе биде одбележан со златни букви во историјата на еврејскиот народ”. Јас во случајов го исполнив само мојот долг како претставител на народите во Турција и специјaлно на моите избирачи во Солунскиот санџак.


Целиот печат од престолнината на Османлиите - Цариград уште наредната ден во целост ја објавува одбраната на Евреите во парламентот од страна на Македонецот пратеник

Извесно време потоа во Цариград беа дошле некои еврејски општественици, (од еврејската социјалистичка партија “Поалецион“), како професор Каплански, кој подоцна беше директор на техничкото више училиште во Tел Авив, учителката Рахел и другарите Бенгурион и Бен Цви кои останаа подолго време во Цариград, а подоцна јас имав можност да се сретнам со нив во Солун за каде беа заминале. Тие беа и претставители и на самата партија “Поалецион”. Овие еврејски претставители ми предложија да заминам за Палестина и детално да се осведочам за животот на Евреите во таа област.


Евреите ширум светот со благодарност кон нивниот заштитник - Македонец за говорот ќе пишуваат дека ќе влезе во историјата со златни букви
Меѓутоа, нивниот предлог не можеше да се реализира поради фактот што јас во тоа време бев, во својство на депутат и македонски општественик, мошне заангажиран со публистичка работа, (а и редовно соработував со народите во Турција) и не можев да им излезам во пресрет на големата желба на тие еврејски општественици.”

Од ова произлегуваат следниве факти :

1. Уште следниот ден по говорот на Влахов, целиот цариградски печат но и надвор кадешто имало вработени новинари Евреи, нашироко пишуваат за величествената победа на Влахов над дискриминаторскиот арапски предлог-закон.

2. Поревносните весници на Евреите во својот восхит од Македонецот -пратеник одат дотаму што пишуваат дека “ говорот на младиот солунски депутат Димитар Влахов, ќе биде одбележан со златни букви во историјата на еврејскиот народ”.

3. Ова и навистина е за со златни букви зашто ако Влахов не успеал да го спречи предлог-законот со кој се запира населување Евреи во Палестина, којзнае каква ќе беше историјата на Израел ако воопшто и го имаше! Заштитниот говор на Влахов овозможува непречен проток од Евреи, со што се формира територија од еднороден еврејски народ а со тоа и неговата идна држава Израел за првпат по илјадниците години прогон и талкања по светот.

4. Покрај Евреите-ционисти Влахов соработува и со Евреите-социјалисти, кои и го повикуваат во Палестина по еврејските колонии каде би се запознал подобро со еврејското прашање но Влахов е свесен дека со тоа би се вовлекол целосно кон еврејското национално прашање а при нерешено македонско. Затоа и им одговара дека тој е пред се македонски пратеник и општественик па е зафатен со таа своја борба (подготовка и на повеќе публицистички трудови).

5. Со ова но и со тоа дека во парламентот Влахов се бори и за други обесправени народи, тој се издига како вистински демократ, правдољубив и независен пратеник кој не дозволува да биде вовлечен во само едно нерешено национално прашање. Како и да е Димитар Влахов со својата интервенција најдиректно и најдоволно (повеќе и од пратениците Евреи кои со години седат во парламентот) допринесува за историјата на еврејскиот народ и неговата идна држава Израел.

( Извор – “Мемори на Димитар Влахов“ од 1952 год., НИП “Нова Македонија“ 1970 год. Скопје, стр. 131-132 )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5237 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 јули 2021
Моментно посетители: 71

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: