Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7713
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Евреите и Власите во Македонија
Влахов готви одбрана за Евреите во турскиот парлам
Сподели на Facebook

Димитар Влахов по средбата со претставниците на ционистичката организација од централата во Цариград, се зафаќа да ја поддржи борбата на Евреите против дискриминаторскиот закон од Арабите во турскиот парламент од 1911 год. За ова вели :

“Бидејќи јас не бев запознат со положбата во Палестина и специјално со таа на еврејските имигранти таму и со рољата што ја играат тие во Палестина, за економскиот развиток на областа, јас им одговорив на претставителите ционисти дека пред се би сакал да се информирам врз таа положба и би ги помолил да ми дадат податоци и материјали кои би ми послужиле за евентуална моја интервенција во парламентот. Претходно јас ги уверив дека тргајќи од принципите што ги застапувам во турскиот парламент, со задоволство би зел збор и би ја заштитил секоја праведна кауза. Само што повторив, мене ми се нужни податоци, и тоа бројчани податоци од кои да се види кои се предностите од населувањето за народното стопанство во Турција, како и за месното арапско население тоа што би се одобрило слободно доселување на Евреи во Палестина.

Двајцата претставители ми ветија оти веќе следниот ден ќе ми ги дадат потребните податоци, материјали на француски јазик, и понатаму ми оставија да постапам така како што ми диктираат моите убедувања. А тоа беа – заштитата на интересите на широките народни маси во Турција, без разлика на националност, раса и вера, а и заштита на општествениот развиток на Турција.


Тел Авив од времето на првите бранови Евреи во тогашна Палестина

Следниот ден јас веќе ги добив ветените материјали и потребните податоци за 4-5 еврејски колонии формирани таму, меѓу кои, до колку се сеќавам, едната колонија се викаше “Петатиква“, другата “Тел Авив“, кои беа формирани пред 2-3 години и даваа веќе добри резултати. Јас го проучив целиот тој проблем и решив да оддржам говор, спротивставувајќи му се на предлогот на арапските крупни земјовладелци и мачејќи се да го срушам тој предлог, т.е да го убедам парламентот да не прими еден таков реакционерен предлог. “

(Извор – “Мемоари на Димитар Влахов “ од 1952 год., НИП “Нова Македонија “ 1970 год. Скопје, стр. 129 )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5507 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 10 јули 2020
Моментно посетители: 83

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: