Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7535
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Српска пропаганда во Македонија :.

Есента 1903 год. “Српскиот одбор за црквена и просветна пропаганда” во Битола на чело со В. Танасковиќ организира собирање на оружје и формирање на просрпски чети во Македонија.

fe

Со цел за освојување што повеќе позиции и симпатии за српската пропаганда во Македонија а користејќи го моментот на погром по востанието и немоќ на македонските револуционерни сили, Србите одат понатаму.

fe

По формирањето на “Главни одбор” во средината на 1903 год. тој бргу се организира и концентрира на конретните цели во Македонија.

fe

За развој на четништвото во Македонија, Србите преку Главниот одбор во почетокот работат меѓу Македонците - емигранти во Србија.

fe

Со ТМОРО во 1893 год., ќе се појави и поорганизирано македонската национална борба на македонскиот народ, за своја конечна слобода. Но токму ова ќе ги запали светлата за тревога во соседството.

fe

Под “четници” се познати бројни припадници на четите активирани во Македонија за време на Српско-Турската војна 1877-78 год., оружено и материјално помагани за поуспешна борба со Турците.

fe

“Арсеније Шијаковиќ – Јовану Ристиќу, Председнику Министарског савета и Министру иностраних послова.”

fe

За ова состојба на српската пропаганда, најдобро се гледа од современиците од оваа пропаганда, кои ќе речат:

fe

1845 год. – Кнежеството Србија, упатува тајни агенти во македонија н аисто така “тајна дејност”.

fe

Српската пропаганда во Македонија е присутна речиси од самото осамостојување на кнежеството Србија, па до денес.

fe
First
Prev
Страна 4 од 5
Next
Last

вторник, 23 јануари 2018
Моментно посетители: 61

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Тајната на сребрената рака на Св. Богородица
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: