Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7772
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Бугарската пропаганда во Македонија :.
Бугарската пропаганда не можејќи да побие илјадници документи, мапи, дела и акти од поедини Македонци (но и странци), а во кои јасно е изразена македонската национална посебност низ различни периоди и управи, оди одоколу да го руши тоа.
fe
Полскиот професор Влоѓимјеж Пјанка е автор на 10-тина авторски книги и околу 100-тина статии од потесна македонистичка област
fe

Кон македонскиот народ политиката на цепкање од националното ткиво е постојана, Османлиите со исламизацијата, западните сили со католицизмот и протестантизмот, а сосетките со црковно училишни и воени интервенции.

fe

За да се види особено бугарската “фактичност” интересна ќе е компарацијата со злоупотребата на црквата и надлежноста на свештенствата од една нација над друга и кај други народи, па да се спореди со македонско-бугарскиот спор.

fe

Етимологијата на презимињата од Македонци дејци и револуционери според Бугарите и нивната пропаганда се “бугарски“ (завршувале во презимето на “ОВ”-?!), па сходно оваа логика Македонците биле – “Бугари”!

fe

Кога од бугарските пропагандисти ќе побарате по првичната нивна логика и албанските дејци во Софија, да ги прогласат за “Б`лгари” тие ја напуштаат “собирната” логика и одат на нова – “етимолошка”.

fe

Бугарската пропаганда во напрегањето да наоѓа “факти за бугарскиот карактер” на македонскиот народ ги употребува и собирните револуционерни центри во Бугарија.

fe

Во документот од 20 јануари 1944 год. од Политичко известителниот центар за Средниот исток, има многу интересни факти.

fe

По заседанието на АВНОЈ од 29-30 ноември 1943 г и одлуките произлезени од таму, за нив особена загриженост предизвикува одлуката за создавање на Титова Југославија, во која се предвидувале шест републики од автохтоните народи кои во нив живеат.

fe

1. Во почетокот, секој свој противник го сметаат за - глупав.

fe
First
Prev
Страна 3 од 4
Next
Last

четврток, 26 ноември 2020
Моментно посетители: 47

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: